RSS
يكشنبه 6 اسفند 1396
امروز:
الأحد 10 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 25 2018
قمری و

صبح سقوط آل سعود

ماجراجویی های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در حال نزدیک کردن این کشور به لبه پرتگاه است. در واقع بن سلمان سیعی دارد

اقداماتی انجام دهد که فراتر از توان و قدرت وی است. از یک طرف وی ماجراجویی های منطقه ای را دامن زده است و از سوی دیگر اقدام به قلع و قمع مخالفان کرده است. این مسائل می تواند عربستان را به فروپاشی نزدیک کند. در بعد منطقه ای عربستان ماجراجویی های راشروع کرده است که حتی کارشناسان غربی نیز آن را بسیار خطرناک می دانند. روزنامه رای الیوم در مورد جنگ یمن اعلام کرد، گرفتار کردن عربستان در جنگ علیه یمن به وسیله آمریکا در 32 ماه گذشته برای خزانه داری عربستان نزدیک به سه تریلیون و 260 میلیارد دلار یعنی به طور میانگین ماهیانه 120 میلیارد دلار هزینه در برداشته است و این عامل مهمی برای متلاشی شدن، فروپاشی و تجزیه عربستان به کشورهای کوچک خواهد بود. "کالین"پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه ای با تلویزیون استرالیا در سال گذشته اعلام کرد،  حاکمان سعودی احمق هستند زیرا دشمنانشان آنها را دچار این توهم کردند که قدرتمند هستند و آنان را مجبور کردند به جنگ علیه یمن دست بزنند بدون اینکه بفهمند این جنگ، عربستان را از لحاظ پولی دچار فرسایش و منجر به فاجعه حتمی اقتصادی خواهد کرد.پاول پیش بینی کرد این جنگ پایانی برای آل سعود خواهد بود.علاوه بر این به گروگان گرفتن سعد الحریری نخست وزیر لبنان و وادار کردن وی به استعفا توسط عربستان باعث شده است که کارشناسان بازی جدید بن سلمان را بسیار خطرناک توصیف کنند.

علاوه بر این کودتای اخیر بن سلمان می تواند باعث بی ثباتی گسترده در این کشور شود.  چرا که در جامعه بسته و سنتی عربستان انجام اصلاحات ناگهانی و دستگیری شاهزاده های قدرتمند عربستان می تواند باعث نوعی انقلاب در عربستان شود. «بروس ریدل» تحلیلگر ارشد اندیشکده «بروکینگز» که سابقه‌ای طولانی در بررسی تحولات عربستان دارد، با اشاره به بازداشت‌ها و برکناری‌های صورت‌گرفته در عربستان، بیان داشت که این کشور «بی‌ثبات‌ترین» وضعیت نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کند پايگاه اينترنتي «گلوبال ريسرچ» نیز اعلام کرد عربستان در حال تجربه نشانه هاي فزاينده بي ثباتي است، عربستان برخي مشکلاتي را تجربه کرده است که به بي ثباتي داخلي منجر مي شود. روزنامه واشنگتن پست نیز اعلام کرده که کودتای اخیر بن سلمان می تواند منجر به فروپاشی عربستان شود.

در واقع عربستان در شرایط کنونی هم در داخل و هم در خارج از کشور با فشارهای زیادی مواجه است. سیاست های ناشیانه بن سلمان باعث شده است تا عربستان به مرز انفجار داخلی برسد و شاید به زودی شاهد یک انقلاب داخلی علیه سیاست های بن سلمان بود. در این صورت تمامی شکاف های داخلی عربستان فعال خواهند شد و می توانند پایان آل سعود را رقم بزنند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز2
این هفته9
این ماه29
مجموع37008

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 25 Feb 2018 15:33

RSS

feed-image RSS