RSS
جمعه 29 دي 1396
امروز:
الجمعة 3 جماد أول 1439
برابر با
Jan 19 2018
قمری و

آمریکای ترامپ در مسیر افول
بعد از برخی تصمیمات اشتباه واشنگتن که اغلب نیز نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل آنها را مدیریت می‌کرد، به نظر می‌رسد که امروز به نوعی این کشور در مسیر افول و انزوا قرار گرفته است؛ مسئله‌ای که حتی از نگاه تحلیلگران غربی نیز مغفول نمانده است.

اگرچه در رابطه با چنین مسائلی نباید افراط و تفریط کرد و نگاه صفر و صدی داشت، اما در همین رابطه شاهد بودیم که آمریکایی‌ها در نشستی که اخیرا در شورای امنیت سازمان ملل به بهانه‌ برخی ناآرامی‌ها و اغتشاشات در ایران برگزار کردند به آنچه که می‌خواستند به طور صدرصد دست نیافتند و موضع‌گیری کشورها بویژه متحدانشان آنگونه که آمریکا می‌خواست نبود، چرا که در هنگام برگزاری نشست، بسیاری از کشورها نقدهایی نسبت به مباحث و ادعاهای مطرح شده از سوی واشنگتن داشتند. درخصوص برجام نیز باوجودیکه این توافق برای آمریکا خوب و به صرفه است و توصیه اطرافیان دونالد ترامپ و کشورهای اروپایی به وی نیز حفظ این توافق است اما بسیاری از کشورهای با تصمین ترامپ برای نقض برجام مخالف هستند. اگرچه  برخی همچون امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در عین حال که خواهان حفظ برجام است اما می‌گوید که دررابطه با مسائل موشکی و منطقه با آمریکا همکاری می‌کند تا بتوانند به زعم خود از ایران امتیازاتی بگیرند.
در موضوع تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت این کشور به قدس نیز شاهد مخالفت های گسترده جهانی و عدم همراهی آنها بویژه از سوی کشورهای عربی هستیم که می تواند وجهه و منزلت آمریکا را بیش از پیش تخریب نماید.
اگر به سند راهبرد امنیت ملی آمریکا نیز نگاهی بیاندازیم در آنجا بارها از واژه رقابت استفاده شده است؛ به بیان دیگر ایالات متحده آمریکا زمانی فقط با سه، چهار کشور خصومت و دشمنی داشت و تلاش می‌کردند نشان دهند که با باقی کشورها دوست هستند. منتها در حال حاضر در دولت دونالد ترامپ شاهد افزایش این حوزه رقابت و درگیری آمریکا با دیگر کشورها هستیم؛ از مکزیک و کانادا گرفته تا اروپا، آمریکا با این کشورها در حوزه‌ای درگیر است و رقابت دارد. مسائلی که بر سر پیمان ‍پاریس و ناتو پیش آمد بیش از پیش آمریکا و اروپا را وارد حوزه درگیری کرده است. همچنین ادبیات لمپنیسم ترامپ نیز بسیار خارج از عرف عرصه سیاسی است؛ به عنوان مثال او اخیرا در سخنرانی‌اش با قانونگذاران درباره مهاجرت از عبارت رکیک کثافت خانه برای هائیتی و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی استفاده کرد که انتقادهای بسیاری را در پی داشت.
در نتیجه دولت جدید واشنگتن با سیاست‌ها و مواضعی که درخصوص مسائل مهم جهان مانند پیمان پاریس، مسئله قدس و یا برجام اتخاذ می‌کند موجب شده که حتی متحدانش نیز از این کشور دلسرد شوند و در برخی مسائل آن را همراهی نکنند. با این تفاسیر آمریکا در دوره ترامپ مسیر افول را سریع‌تر طی می‌کند اما باز هم این بدان معنا نیست که نتواند در هیچ موضوعی دیگر کشورها را با خود همراه کند. همچنانکه در بحث موشکی و مسائل منطقه برخی کشورهای اروپایی چون فرانسه خیلی بی میل نیستند که با آمریکا همراه شوند و ایران را در این حوزه‌ّها تحت فشار قرار دهند.

در این میان ایران ضمن آنکه باید از این مسئله خوشنود باشد که رئیس جمهور آمریکا فردی است که با سیاست‌ها و تصمیماتش تاحدودی این کشور را به سمت انزوا هدایت می‌کند اما در عین حال نباید نگاه صفرو صدی به موضوع داشته باشد. همچنانکه نگاه کشورهای اروپایی به ترامپ نیز صفر و صد نیست.

دکتر فواد ایزدی/ استاد دانشگاه تهران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز1
این هفته7
این ماه26
مجموع36963

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Fri 19 Jan 2018 23:03

RSS

feed-image RSS