RSS
دوشنبه 30 بهمن 1396
امروز:
الإثنين 4 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 19 2018
قمری و

سرنگونی جنگنده روسیه با سلاح مدرن چالش تازه مسکو و واشنگتن در سوریه

سرنگونی جنگنده روسیه با سلاح مدرن چالش تازه مسکو و واشنگتن در سوریه همان طور که پیش‌بینی می‌شد، بحران سوریه در پایان راه نیست و حامیان خارجی مخالفان دولت دمشق، به این راحتی نخواهند گذاشت، این بحران از طریق مذاکرات و در پشت میز مذاکره حل شود و مردم سوریه آن طور که خود مایل هستند سرنوشت خویش را رقم بزنند.ابتدای هفته گذشته که کنفرانس «سوچی» برگزار شد، شماری از جریان های مسلح مخالف به همراه حامیان غربی خود (فرانسه، انگلیس و آمریکا) درصدد تخریب و عقیم‌گذاری این کنفرانس برآمده بودند.همان موقع کارشناسان معتقد بودند که غربی‌ها علاوه بر اینکه سوچی را موازی کنفرانس‌های «ژنو» و «وین» می‌دانند، از شرایط موجود در سوریه ناخرسند هستند، چرا که تروریست‌های مسلح در بدترین شرایط خود به سر می‌برند. بالاخره، در همین اوضاع و احوال غیرقابل تحمل برای حامیان تروریست‌های فعال در سوریه، یک فروند جنگنده «سوخو- 25» ارتش روسیه در آسمان استان «ادلب» سوریه هدف قرار می‌گیرد و سرنگون می‌شود. در پی این اتفاق، گروه تروریستی «تحریر‌الشام» (جبهه النصره سابق) مسئولیت آن را به عهده گرفته و اعلام کرده که این هواپیما با استفاده از سیستم ضدهوایی دوش پرتاب هدف قرار گرفته است. یک فرمانده جبهه النصره نیز طی بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، اعلام کرده که این جنگنده روسی در شهر «سراقب» استان ادلب هدف قرار گرفت و سرنگون شد. در ارتباط با سرنوشت خلبان این جنگنده هم وزارت دفاع روسیه و هم تروریست‌ها اعلام کرده‌اند که وی کشته شده است. وزارت دفاع روسیه همچنین توضیح داد که خلبان زنده به زمین رسیده و پس از تبادل آتش با تروریست‌ها، کشته شده است.آذرماه سال 1394 هم یک فروند جنگنده «سوخو- 24» روسیه با آتش یک جنگنده ترکیه ساقط شده بود که این اتفاق، تیرگی روابط دو کشور را به دنبال داشته است.

حامی پشت پرده

در پی سقوط سوخوی روسی، به طور طبیعی همه توجه‌ها معطوف به آمریکا شد. دلیل آن هم کشف انبوه سلاح های مدرن آمریکایی از مخفیگاه‌ها و انبارهای مهمات تروریست‌های داعش و جبهه النصره طی سال‌ها و ماه‌های گذشته بوده است.علت دیگر که باعث می‌شود انگشت اتهام به سمت آمریکا گرفته شود، واکنش سراسیمه واشنگتن به این واقعه (سقوط سوخو- 25) است؛ در پی این حادثه، «هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «آمریکا هرگز موشک‌های زمین به هوا که قابل حمل (توسط افراد) باشد، را در اختیار هیچ گروهی در سوریه قرار نداده است. ما از کاربرد این سلاح بسیار نگران هستیم!» از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خوشبینانه‌ترین حالت، می‌توان این برداشت را کرد که آمریکا در این ماجرا نقشی نداشته است. اما، هیچکس آن قدر ساده نیست که بپذیرد تروریست‌های جبهه النصره آن هم در شرایط تعقیب و گریز، این سلاح مدرن را ساخته‌اند! پس، منطقی است بپذیریم که یا آمریکا یا یکی از کشورهای متعلق به باشگاه آمریکا و با چراغ سبز این کشور، موشک‌های دوش پرتاب فوق را در اختیار تروریست‌های جبهه النصره قرار داده است. تا عصر دیروز هیچ واکنشی از جانب روسیه مخابره نشده است.


سایر رویدادها
* دمشق ادعای آمریکا در مورد استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در «غوطه شرقی» را رد کرد.
* ارتش ترکیه کشته شدن هشت نظامی این کشور در عملیات «شاخه زیتون» در «عفرین» را تایید کرد. طی این مدت یک دستگاه تانک ارتش ترکیه نیز توسط کردهای مسلح منهدم شد.
* کلیسای ارتدوکس‌ها موسوم به «مریم مقدس» در شهر «دیرالزور» سوریه، پس از پنج سال، مراسم عشای ربانی برگزار کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز2
این هفته1
این ماه23
مجموع37002

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Mon 19 Feb 2018 23:39

RSS

feed-image RSS