ناک اوت ترامپ در رینگ عراق

اظهارات جنجالی دونالد ترامپ پیرامون مناطق مختلف جهان همواره سطحی گسترده از نزاع و واکنش‌های انتقادی را به همراه داشته است. او در یکی از واپسین اظهارات جنجال‌برانگیز خود، حضور آمریکا در عراق را با نظارات بر ایران توجیه کرد که با واکنش شدید مقام‌ها و احزاب سیاسی عراقی مواجه شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگویی که در 3 فوریه 2019 (14 بهمن 1397) با شبکه سی‌بی‌اس نیوز، داشت با بیان اینکه برای زیر نظر داشتن ایران در عراق می‌ماند، گفت: «تمام چیزی که می‌خواهم این است که بر ایران نظارت کنم. ما یک پایگاه غیر قابل باور و گران قیمت در عراق ساخته‌ایم. این پایگاه به خوبی برای کنترل و نظارت بر نقاط مختلف منطقه پر از مشکل خاورمیانه تعبیه شده است.»

ایراد این  اظهارات از سوی رئیس کاخ سفید، در سطح سیاسی عراق واکنش‌های جدی را در میان سیاست‌مداران و احزاب به همراه داشت. سطح واکنش‌ها به گونه‌ای بود که در آینده نزدیک می‌توان شاهد شکست بزرگ آمریکا در عراق بود. بدین شرح که بر خلاف تصور ترامپ که از نظارت بر ایران از طریق پایگاههای نظامی این کشور در عراق سخن به میان می‌آورد، می‌بایست تصویب قانون خروج نیروهای آمریکایی را انتظار داشت. برای اثبات این امر می‌توان در سه سطح ابعاد شکست آمریکا در عراق را مورد ارزیابی قرار داد.

 

عراق در آستانه تصویب قانون اخراج نیروهای نظامی آمریکایی

اولین نماد شکست سیاسی آمریکا پس از ضدیت صریح ترامپ با ایران را می‌توان در کلید خوردن طرح خروج نیروهای نظامی آمریکا از کشور عراق در پارلمان این کشور ارزیابی کرد. هر چند این موضوع طی ماههای گذشته نیز از سوی بسیاری از نمایندگان پارلمان عراق مطرح شده اما وضعیت پس از اظهارات ترامپ با مضمون حضور در عراق برای نظارت بر تهران را می‌توان در مقام یک نقطه عطف در نظر گرفت.  

نماد بارز این امر ار می‌توان در واکنش دو فراکسیون عمده پارلمان عراق به اظهارات تراکپ ارزیابی کرد. به گونه‌ای که دو فراکسیون «الفتح» به رهبری «هادی العامری» و «سائرون» مورد حمایت مقتدا صدر بعد از پایان این نشست خود در 5 فوریه 2019 (16 بهمن 1397)، در بیانیه ای مشترک به موضع اخیر ترامپ واکنش نشان دادند و با حضور نظامی آمریکا در خاک کشورشان مخالفت کردند.

علاوه بر این، «بهاء الدین نوری» سخنگوی ائتلاف دولت قانون، نیز سخنان ترامپ را نقض توافق سال ۲۰۱۱ میان آمریکا و عراق دانست و گفت: «در این توافق به وضوح، خروج نیروهای آمریکایی و صرفا حضور مشاوران و مربیان نظامی در داخل پایگاههای نظامی تأکید شده است. او گفت که با شروع دوره جدید پارلمان، نمایندگان با جدیت در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق موضع خواهند گرفت و تحرکات جدی و با مصممی برای پایان خضور این نیروها در پارلمان وجود دارد.» همچنین، بسیاری دیگر از نمایندگان پارلمان با صراحت از ضرورت تصویب خروج نیروهای نظامی آمریکایی سخن به میان آورده‌اند. این سطح از واکنش سیاسیون عراقی را می‌توان در آینده نزدیک که امکان تصویب قانون اخراج نیروهای نظامی آمریکایی وجود دارد، بزرگ‌ترین شکست برای ترامپ در منطقه غرب آسیا ارزیابی نمود.

 

تعیین مرز برای نفوذ و سطح حضور آمریکا در عراق

دیگری سطحی که بعد از اظهارات جنجال‌برانگیز ترامپ، زمینه‌ساز شکست آمریکا در عراق شده را می‌توان در قالب خواست مقام‌های سیاسی عراقی برای تعیین حد و مرز برای نفوذ و حضور آمریکا ارزیابی کرد. در این ارتباط می‌توان در چندین سطح خواست صریح مقام‌های سیاسی عراقی را مورد اشاره قرار داد. در مهم‌ترین واکنش، برهم احمد صالح رئیس جمهور عراق تصریح کرد که هدف از حضور نیروهای آمریکایی در عراق آموزش و مشاوره است نه زیر نظر داشتن ایران.» همچنین، او تاکید کرد: »ما از اظهارات دونالد ترامپ درباره حضور نیروهای این کشور در عراق تعجب می‌کنیم. نیروهای آمریکایی در عراق حق ندارند جز بر اساس توافق امضا شده میان دو طرف کاری انجام دهند.»

در واکنشی دیگر، عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: «با توجه به قانون اساسی عراق مبنی بر اینکه عراق نباید تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه و جهان باشد، ما استفاده از خاک کشورمان برای تهدید همسایگان را تهدیدی برای منافع ملی و امنیت عراق می‌دانیم بنابراین عراق این مساله را نمی‌پذیرد.» همچنین، ائتلاف الاصلاح و الاعمار به ریاست «صباح الساعدی» نیز با صدور بیانیه‌ای از «برهم صالح» به عنوان رئیس‌جمهور عراق خواست تا تمامی اقدامات را برای صیانت از حاکمیت عراق به کار گیرد و همچنین از «عادل عبدالمهدی» به عنوان نخست‌وزیر نیز خواستار کنترل نیروهای آمریکایی و خارجی در عراق شد. در واکنشی دیگر، «هاشم الموسوی» سخنگوی جنبش النجباء عراق هم از دولت این کشور خواست تا موضع صریحی در قبال سخنان و اقدامات ترامپ اتخاذ کند و در ادامه از نمایندگان پارلمان خواست تا با برگزاری جلسه‌ای، معانی «آزادی و حق حاکمیت و استقلال» را به آمریکا بیاموزند.

درتحلیل این واکنش‌ها به وضوح می‌توان اظهار داشت که در حالت حداقلی حتی اگر اخراج نیروهای آمریکایی به تعویق بیافتد، در آینده نزدیک حدود و دایره‌ای مشخص برای حضور آمریکایی‌ها در عراق تعیین خواهد شد. این امر را می‌توان در مقام شکستی بزرگ برای واشنگتن و ترامپ در عراق ارزیابی نمود؛ زیرا فضای سیاسی عراق، اکنون در مسیری قرار گرفته که به نظر می‌رسد هیچ مسئول سیاسی نمی‌تواند از تداوم حضور آمریکایی‌ها و نقش فعال آن‌ها در عراق سخن به میان بیاورد. بنابراین دولت عادل عبدالمهدی، در بزرگ‌ترین مسئولیت خود ناچار به تعیین حدودی برای دخالت‌های ترامپ در عراق است.

 

پیوند ناگسستنی تهران با بغداد و سنگ‌اندازی ناکام واشنگتن

یکی دیگر از ابعاد شکست آمریکا در عراق پس از مداخله‌جویی اخیر ترامپ در این کشور را می‌توان، در ارتباط با بی‌توجهی رئیس جمهور آمریکا به سطح پیوند ناگسستنی نیروها و احزاب سیاسی عراقی با ایران ارزیابی کرد. بسیاری از جریان‌های سیاسی عراقی، طی چند روز گذشته، برای حمایت از ایران حتی آمریکا را به حمله نظامی تهدید کرده‌اند. برای نمونه، جعفر الحسینی، سخنگوی نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق در گفت‌وگو با شبکه المیادین در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تاکید می‎‌کند که اگر آمریکا تصمیم بگیرد که به ایران و یا سوریه حمله کند دست‌هایش را قطع خواهیم کرد.

در حقیقت، ایران در جنگ با داعش و دفاع از حاکمیت و امنیت ملی عراق، طی سال‌های بعد از 2014 کمک‌های بی‌دریغی را به بغداد عرضه داشتند. عراقی‌ها نیز به وضوح نسبت به این امر آگاهی دارند و در وضعیت جدید نیز به نظر می‌رسد که عراقی‌ها در شرایطی که ترامپ با جدیت مسیر ضدیت با تهران را در پیش گرفته، حمایت از ایران را در دستور کار قرار داده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

2 + 9 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.