بولتون در لیست سیاه؛ فرار ترامپ از شاهین‌ها در کاخ سفید

سومین دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در منطقه مرزی مشترک میان دو کره که به شکلی از پیش تعیین نشده و بدون برنامه‌ریزی در 30 ژوئن 2019 (9 تیر 1398) اتفاق افتاد، در کانون توجه ناظران سیاسی قرار گرفته است. در این میان، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در دیدار میان ترامپ و اون از نگاه رسانه‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفت، در ارتباط با هیات همراه رئیس کاخ سفید بود. «ایوانکا ترامپ» دختر و مشاور ترامپ و «جرد کوشنر» داماد ترامپ و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا افراد مهمی بودند که در این سفر او را همراهی کردند اما مهم‌ترین شخصیت غائب در این دیدار را می‌توان جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دانست.

این رخداد در شرایطی اتفاق می‌افتد که طی یک ماه گذشته، گزارش‌های زیادی پیرامون اختلاف‌نظر و تنش در مناسبات میان ترامپ و بولتون منتشر شده است. حتی رئیس‌جمهور آمریکا، در چند توئیت و سخنرانی این موضوع را مورد تاکید قرار داده که او اختلاف‌نظر بزرگی را با مشاور امنیت ملی جنگ‌طلب خود دارد. در واقع، در جریان سومین دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به سفر دیپلماتیک به کشور مغولستان اعزام شده بود و اینکه ترامپ هیچ درخواستی برای لغو این سفر را به او نداده بود، مساله‌ای که می‌توان آن را در چند محور به عنوان اهداف ترامپ از در انزوا قرار دادن جنگ‌طلبان در کابینه خود مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد.  

 

پیام ترامپ به پیونگ یانگ

اولین پیام دونالد ترامپ از عدم فراخواندن جان بولتون به دیدار با کیم جونگ اون را در سطح جهانی و ارسال سیگنال مثبت او به رهبران کره شمالی می‌توان مورد بازخوانی قرار داد. بولتون پس از نشستن بر مسند مشاور امنیت ملی کاخ سفید، مواضعی بسیار سرسختانه نسبت به کره شمالی داشته و بر در پیش گرفتن مدل خلع‌سلاح لیبی برای پیونگ‌یانگ نیز تاکید دارد. همچنین، بولتون در جریان پایان یافتن زودهنگام و بدون نتیجه، نشست دوم ترامپ و اون در هانوی ویتنام در 27 فوریه 2019 نقشی اساسی داشت. او  بیش از آن‌که به حل دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز بحران با پیونگ‌یانگ علاقه داشته باشد، به راهکار افزایش فشار و حتی بهره‌گیری از قوه قهریه باور دارد.

با نظر به این ملاحظات، عدم دعوت ترامپ از بولتون برای حضور در مرز مشترک دو کره به نوعی ارسال سیگنال مثبت او به رهبران کره شمالی است. بدن شرح که او بر خلاف مشاوران تندرو خود باوری به برخورد سفت و سخت با این کشور ندارد و حتی در موضوع خلع‌سلاح پیونگ‌یانگ و لغو تحریم‌ها حاضر به نرمش و کوتاه آمدن در برخی مواضع است. افزون براین ترامپ با اقدام خود این پیام را مخابره کرد که در مسیر رسیدن به اهداف خود او از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهد کرد و حتی اگر لازم باشد اعضای جنگ‌طلب کابینه خود را از حضور و نقش‌آفرینی در نشست‌ها محروم خواهد کرد.

 

فرار ترامپ از شاهین‌ها در کاخ سفید با هدف پیروزی در انتخابات 2020

دیگر سطح قابل توجه در تصمیم‌گیری ترامپ برای در انزوا قرار دادن جان بولتون را می‌توان در دورخیز ترامپ برای پیروز در انتخابات ریاست جمهوری 2020 مورد تحلیل قرار داد. در واقع، ترامپ بال شاهین‌ها در خاک سفید یا اصطلاحا جنگ‌طلبان کابینه خود به رهبری جان بولتون را به عنوان تهدیدی برای پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ارزیابی می‌کند. زیرا گزارش‌ها حاکی از ان هستند که بر خلاف سابق که بیشترین کانون تمرکز رای‌دهندگان آمریکایی بر مسائل داخلی معطوف بود، اکنون حوزه سیاست خارجی و عملکرد دولت در حوزه دیپلماسی نیز بر تصمیم‌گیری آن‌ها تاثیری گزاف دارد.

بر اساس رویکرد ریان موسوم به شاهین ‌ها که بعد از ورود بولتون به کاخ سفید اراده خود را بر دستگاه دیپلماسی آمریکا نیز تحمیل کردند، آمریکا می‌بایست با بهره‌گیری از فشار مضاعف شامل تحریم و درگیری نظامی، دشمنان و رقبای خود را وادار به تسلیم شدن کند. این رویکرد پس از دوسال به‌کارگیری در بحران‌های منطقه غرب آسیا، ونزوئلا، کره شمالی، سوریه، ایران و... تا کنون با شکست مواجه شده و نتیجه قابل توجهی را برای ترامپ به همراه نداشته است. از این رو، ترامپ اکنون بر این باور است که رویکرد فشار و استفاده از قدرت ارتش آمریکا در نقاط مختلف جهان نه تنها جوابگو نبوده و بقای او را در 2020 به خطر انداخته است.

در نتیجه امر می‌توان بر این امر تاکید کرد که ترامپ در مسیر انتخاب مجدد به عنوان رئیس کاخ سفید همانند عملکرد خود در سه سال گذشته هیچ ابایی از اخراج، منزوی کردن و حذف نزدیکان خود در دولت ندارد. در مقطع کنونی نیز تمامی شواهد نشان‌گر آن است که مواضع جان بولتون و افراد همفکر با او که خواستار بهره‌گیری از ماشین نظامی آمریکا در نقاط مختلف جهان هستند، تهدیدی جدی در مسیر پیروزی مجدد او هستند. بنابراین، این امکان بسیار محتمل است که در آینده نزدیک و تا زمان سر رسیدن انتخابات ریاست جمهوری 2020 ترامپ، جان بولتون را از سمت خود برکنار کند و مشاوری با مواضع معتدل‌تر را وارد شورای امنیت کاخ سفید کند.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 13 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.