استقرار ارتش عربی در شمال سوریه؛ از باجگیری تا حساسیت زدایی

ترامپ برای دوشیدن بیشتر این کشورها و وادار کردن دولت های عربی برای دادن دلارهای بیشتر نفتی برای ماندگاری آمریکا در سوریه مخالفت با تداوم حضور نظامیان آمریکا را اعلام می‌کند.

راهبرد واشنگتن برای دخالت در انتخابات عراق

با نزدیک شدن به زمان انتخابات پارلمانی عراق در روز دوازدهم می آینده نگرانیهای آمریکا در رابطه با این انتخابات افزایش پیدا کرده است. این نگرانی‌ها به ویژه در دولتدونالد ترامپ روند رو به  رشدی به خود گرفته که همواره به دنبال کاستن از  حضور ایران در عراق بوده و معتقد است آمریکا با دلارها و نیروهای نظامی خود، عراق را به ایران تقدیم کرد. هر اندازه به انتخابات عراق بیشتر نزدیک می‌شویم، تردید آمریکا در رابطه با جایگاه و موقعیت مردمی احزاب وابسته به این کشور افزایش پیدا می‌کند.

کاخ سفید و راه دشوار خروج از برجام

رویکرد خصمانه رییس جمهوری آمریکا علیه برجام و تلاش او برای برهم زدن این توافق بین المللی، توجه بسیاری از تحلیلگران رسانه های عربی را به خود جلب کرد و با اشاره به موانع پیش روی دونالد ترامپ پیامدهای این تصمیم را بررسی کردند.

تلاش غرب برای جلوگیری از بی اعتباری بیشتر

وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که بسیار محتمل است مدارک و شواهد مربوط به حمله شیمیایی در دوما ناپدید شده  و یا در حال از بین بردن باشند. «کنت وارد» (فرستاده آمریکا به سازمان منع سلاح های شیمیایی) نیز ادعا کرد که به احتمال زیاد روسیه در محل حمله شیمیایی در دوما، دستکاری کرده است.

حمله نظامی ائتلاف آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه

شام‌گاه جمعه به وقت واشنگتن، بامداد به وقت دمشق، دونالد ترامپ در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و اعلام کرد حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، "به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه" مرتبط هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطقش گفت هدف از این حمله "ایجاد یک مانع بازدارنده علیه تولید، گسترش و استفاده از تسلیحات شیمیایی است".

«جنگ»، «حمله محدود» یا «عقب‌نشینی»، کدام گزینه برای ترامپ کم‌هزینه‌تر است؟

صدای طبل جنگ آمریکا در این چند روز گوش جهان را کَر کرد. بهانه جنگ، «استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی و گاز سارین» در «غوطه شرقی دمشق» است و آمریکا مدعی است، قصد «دفاع از خود» را دارد چون نظامیانش در سوریه هستند. دمشق متهم و مسکو شریک جرم است اما هیچ مدرکی دال بر این ادعا وجود ندارد.

از ویژگی‌های مهم گاز سارین، این شده است که ارتش سوریه یک روز بعد از هر موفقیت تأثیرگذار بر معادلات کلی جنگ، و یک روز قبل از برگزاری جلسه شورای امنیت، از این گاز علیه تروریست‌ها استفاده می‌کند!

«جان بولتون» عامل افزایش خطر درگیری نظامی چین و آمریکا

دو مقام عالیرتبه پیشین آمریکایی که سابقه کار با جان بولتون را داشته‌اند در مصاحبه‌‌هایی اعلام کردند بولتون  قصد دارد از گزینه نظامی برای مجبور کردن چین به قبول خواسته‌های آمریکا استفاده کند. بولتون که همواره از عبارت "اگر به دنبال صلح هستید خود را برای جنگ آماده کنید" استفاده می‌کند پکن را به عنوان یکی از دشمنان آمریکا تلقی می‌کند.

گزینه‌های روسیه در برابر حمله احتمالی موشکی آمریکا به سوریه

به گزارش راشا تودی، نیروهای نظامی روسیه در سوریه دو پایگاه اصلی در اختیار دارند: پایگاه هوایی «حمیمیم» (خمیمیم) در حوالی بندر لاذقیه در شمال سوریه و تاسیسات دریایی در بندر طرطوس در بخش شمالی سواحل سوریه. هر دوی این پایگاه‌ها توسط سیستم‌های موشک سطح به هوا، شامل سیستم‌های اس-400 در نزدیک حمیمیم و سیستم‌هایS-300VM که از طرطوس دفاع می کنند، پوشش داده می شوند. هر دو سیستم بر اساس گزارش‌ها تا 400 کیلومتر را، بسته به موشک‌های به کار گرفته شده، پوشش می دهند و در میان بهترین سیستم‌های دوربرد ضدموشک جهان قرار دارند.