«جنگ سرد» و رویارویی «ایدئولوژیک» آمریکا با ایران

 منابع خبری روز پنجشنبه گزارش داده‌اند کنگره آمریکا در صدد است با تقویت شبکه‌های فارسی‌زبان وابسته به دولت این کشور، جبهه جدیدی در تقابل‌جویی‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با ایران باز کند. 

طبق گزارش المانیتور، محور این راهبرد را تقویت سازمان «شورای مدیران خبررسانی» (BBG)  تشکیل می‌دهد. بی‌.بی.جی سازمانی مشتمل بر تمامی آژانس‌های خبری دولت آمریکا است که «صدای آمریکا»، «رادیو فردا»، «رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی» زیر نظر آن فعالیت می‌کنند.

مراحل سه گانه تجاوز سعودی به الحدیده و عوامل شکست آن

همزمان با آغاز عملیات گروه‌های مهاجم به شهر الحدیده واقع در غرب یمن، تحلیل‌های شتابزده‌ای از سوی نظریه‌پردازان وابسته به دلارهای نفتی عربستان و امارات منتشر می‌شد مبنی بر اینکه این شهر خیلی زود در نتیجه هجمه گسترده اماراتی سعودی و حمایت حامیان غربی- صهیونیستی آن سقوط خواهد کرد. اما زمان زیادی طول نکشید تا رویا پردازی های متجاوزان با شکست مواجه شد و از حدود یک ماه پیش جنگ الحدیده نیز مانند سایر نقاط یمن به جنگی فرسایشی برای نیروهای متجاوز تبدیل شد.

بی‌ثباتی احتمالی در عربستان و ترس رژیم صهیونیستی

"مرکز مطالعات امنیت داخلی اسرائیل" با رصد شکست "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در اداره مسائل داخلی و  ناتوانی او در رویارویی با تهدیدات داخلی هشدار داد این وضعیت منافع اسرائیل را به‌طور جدی در معرض تهدید قرار می‌دهد.

احتمال بی‌ثباتی در نظام حاکم سعودی

نقشه اعراب منطقه برای دور زدن تنگه هرمز

*علی محمد سرلک

فجیره با مساحتی در حدود ۱۱۶۵ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ‌بر  ۱۳۰ هزار نفر، یکی از هفت امیرنشین امارات متحده عربی است. این منطقه از سمت غرب به شارجه و رأس الخیمه، از جنوب به کلبا و از شرق به دریای عمان محدود می‌شود. بندر فجیره، تنها بندر کشور امارات در حاشیه دریای عمان است و همین ویژگی موجب شده تا حاکمان شیخ نشین امارات نگاه ویژه‌ای به این بندر داشته و برای کاستن از موقعیت ژئوپلیتیک تنگه هرمز و مقابله با تهدید بسته شدن آن از سوی جمهوری اسلامی، با ساخت یک خط لوله انتقال نفت از خلیج فارس به دریای عمان اقدام به دور زدن تنگه هرمز نمایند.

 

واکاوی تهدید نفتی رئیس جمهور!

محمد کاظم انبارلویی دریادداشتی در روزنامه رسالت با عنوان واکاوی یک تهدید!  نوشت:

هشدار رئیس جمهور به غرب بویژه آمریکا در مورد اینکه اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد، بازتاب وسیعی در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

مفهوم این تهدید آن است که کسانی که 0می‌خواهند جای نفت ایران را در بازارهای جهانی تأمین کنند اولین دریافت کننده پاسخ ایران خواهند بود. مفهوم دیگر این تهدید آن است کسانی که بانی مسدودسازی صادرات نفت ایران هستند از پاسخ ایران بی‌ نصیب نخواهند بود.

اهداف و دلایل بحرین برای برقراری روابط با اسرائیل

روز 27 خرداد ماه بود که خبری بر روی خروجی رسانه ها آمد مبنی بر اینکه «آم دآسیب هیأتی از رژیم صهیونیستی در نشست بین‌المللی «میراث جهانی» به میزبانی «منامه»، پایتخت بحرین شرکت می‌کند.» به گزارش وبگاه صهیونیستی «آی. ۲۴»، «منیر بوشناقی» مشاور هیأت فرهنگ و آثار بحرین در میراث جهانی یکشنبه گفت که این هیأت از ۲۴ ماه ژوئن تا ۴ جولای برای شرکت در این نشست در بحرین خواهد بود.

شکل‌گیری مثلثِ شوم ضد ایرانی و عوامل شکنندگی آن

یکی از مسائلی که همواره در طول سالیان متمادی در عرصه سیاست خارجی کلان ایالات متحده آمریکا مطرح بوده، مسأله تأثیر لابی های خارجی و به ویژه لابی صهیونیستی در این سیاست‌ها بوده است؛ لابی هایی که البته اگرچه بخش عمده تأثیرات آنها معطوف به بخش سیاست خارجی است اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران سیاسی، در برخی موارد، سیاست داخلی ایالات متحده را نیز تحت تأثیر خود قرار می دهند.

ابعاد راهبردی پاکسازی جنوب سوریه

مذاکرات برای توافق جنوب سوریه طی هفته‌های گذشته با شکست روبرو شد و طرف‌های منطقه‌ای نتوانستند به روشی برای جلوگیری از جنگ در مناطق درعا و القنیطره دست پیدا کنند. به همین علت ارتش عربی سوریه به سرعت عملیات خود برای کنترل منطقه بصری الحریر واقع در حومه درعا را آغاز کرد. تمرکز نظامی گسترده ارتش، برخی گروه‌های مسلح را مجبور کرد سلاح خود را تحویل داده و خود را تسلیم ارتش سوریه کنند. این در حالی است که واشنگتن نیز به تمام گروه‌های مسلح ابلاغ کرده که نمی تواند جلوی عملیات نظامی ارتش سوریه ضد آنها را بگیرد.

پیامدهای امنیتی و راهبردی افزایش هزینه‌های نظامی آمریکا

اگرچه بودجة دفاعی آمریکا برای سال 2018 به‌میزان 700 میلیارد دلار به تصویب رسیده، اما لایحة بودجة 2019 نیز قرار است در جولای 2018 برای کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنا و نمایندگان آمریکا ارسال گردد. لایحة بودجة 2019 آمریکا مبتنی بر 716 میلیارد دلار خواهد بود. چنین ارقامی در مقایسه با دو سال گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. بخشی از هزینه‌های وزارت دفاع آمریکا به تولید جنگ‌افزارهای جدید و ارتقاء زرادخانه‌های تسلیحاتی آمریکا مربوط می‌شود. بخش دیگر آن در ارتباط با عملیات نظامی امریکا در حوزه‌های مختلف جغرافیایی اختصاص پیدا کرده است.

وضعیت قدرت نرم ایران در جهان

اصطلاح قدرت نرم در سال1990م برای اولین بار توسط جوزف نای، استاد دانشگاه هاروارد، در کتاب «تغییر ماهیت قدرت آمریکایی» به کارگرفته شد. وی در سال ۲۰۰۴م مفهوم قدرت نرم را در کتاب «قدرت نرم: راه موفقیت در سیاست‌های جهانی» بسط داد. وی معتقد است قدرت نرم می‌تواند زمینه اندیشیدن درباره سرمایه‌های گوناگون را در جهان هموار سازد.