«ناتوی عربی» ایده‌ای که شاید هرگز شکل نگیرد

وبگاه تحلیلی «لوب‌لاگ» در یادداشتی به بررسی ایده تشکیل «ناتوی عربی» پرداخته و نوشت که به دلایل اختلافات منطقه‌ای و همچنین هدف آمریکا برای مقابله با ایران، این سازمان هرگز تشکیل نخواهد شد.

اعتراف رئیس FATF به نقش این گروه در پیشبرد تحریم‌ها علیه ایران

«مارشال  بیلینگزلی»، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا که در حال حاضر ریاست «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) را بر عهده دارد در جلسه‌ای روز سه‌شنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) به نقش این گروه در پیشبرد برنامه تحریم‌ها علیه ایران اعتراف کرده است. 

«معامله قرن» سازش از دوجانبه گرایی به سمت چند جانبه گرایی

در دروه ترامپ از واژه ای با عنوان اَبَر طرح استفاده شده است. که اتفاقا بسیاری از پایه های گفتگو برای حل بحران را تغییر داده است. در گذشته فلسطینی ها و صهیونیستی ها از مادرید وارد گفتگو شدند. بعد از اسلو، وای ریور، قاهره و ... ادامه داشت تا اینکه متوقف شد. الآن شکل جدیدی را در معامله قرن مطرح کرده اند که بسیاری از طرف ها درگیر این داستان شده اند. می بینیم که مطرح کرده اند از مرز رفح تا مرز العریش در مصر را راستای مبادله سرزمینی به فلسطینی ها بدهند. که در آن یک فرودگاه بین المللی و بندر عمیق هم در این قسمت وجود دارد و گفته می شود این دو نیز به فلسطینی ها واگذار شوند.

معنای سفر وزیر خارجه کره شمالی به تهران چیست؟

ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی در حالی روز چهارشنبه برای دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به تهران سفر کرد که دولت ترامپ تلاش های خود را برای اعمال تحریم های اقتصادی و تجاری علیه دو کشور تشدید کرده است.

بر اساس این گزارش وزرای خارجه ایران و کره شمالی درباره راهکارهای گسترش همکاری های دو جانبه و مسائل مربوط به منافع مشترک مذاکره کرده اند. وزیر خارجه کره شمالی همچنین با حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران نیز دیدار کرده است.

رسانه خبری دولت کره شمالی روز دوشنبه دولت ترامپ را به خاطر عدم لغو تحریم ها در شرایطی که دو کشور به دنبال صلح هستند، مورد انتقاد شدید قرار داد.

نگاهی به دلایل مطرح شدن ایده تشکیل ناتوی عربی

صحرا گسترده‌ترین چشم‌انداز طبیعی در خاورمیانه به خصوص کشورهای عربی است. بزرگ‌ترین بیابان‌های جهان در این منطقه از خاورمیانه قرار دارند. تپه‌های شنی که با کوچکترین تند بادی جابجا می‌شوند و هیچ مرز طبیعی قابل اتکایی در گستره صدها هزار کیلومترمربع بیابان لم یزرع وجود ندارد.

چشم انداز احیای طرح «ناتوی عربی»

* صابر گل‌عنبری 

ایده گرته‌برداری از پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" و تشکیل یک قدرت نظامی عربی به نام "ناتوی عربی" چیز تازه‌ای نیست. اصل این ایده مصری است. در ژوئن 1988، محمد حسین طنطاوی وزیر دفاع مصر در نشستی نظامی در قاهره با حضور نمایندگانی از عربستان، اردن، امارات، بحرین و پاکستان خواستار تشکیل یک سازمان نظامی عربی برای مقابله با چالش‌های فراروی جهان عرب شد.

چرا ترامپ پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرد؟

تریتا پارسی،  نویسنده و تحلیلگر سیاسی ایرانی-آمریکایی که بنیان‌گذار و رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) است طی یادداشتی در ان بی سی نیوز در خصوص پیشنهاد دوشنبه شب دونالد ترامپ برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران نوشت: پیشنهاد ترامپ برای دیدار بدون شرط با ایران منجر به توافق بهتر نمی‌شود، آمریکا این شانس را داشت و آن را از دست داد.

منافع ملی و ایدئولوژیک در سیاست خارجی انقلابی

دربارة چگونگی ارتباط منافع ملی و ضرورت‌های ایدئولوژیک در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران رویکردهای مختلفی وجود دارد. برخی از نظریه‌پردازان تلاش دارند تا منافع ملی و ایدئولوژیک را از یکدیگر تفکیک کنند. در حالیکه واقعیت‌های سیاست و امنیت بین‌الملل ایجاب می‌کند که هر کشوری بتواند مطلوبیت‌های خود را در فضای کنش درهم‌تنیدة ایدئوژی، امنیت، قدرت ملی و منافع ملی پیوند دهد. چنین شرایطی به‌عنوان ویژگی‌های بنیادین سیاست خارجی انقلابی در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

«یهودیت دولت اسرائیل»؛ چرا تل آویو در صدد تصویب قوانین نژادپرستانه است؟

رژیم ‌صهیونیستی با تصویب قانون دولت یهودی خود را در محاصره قرار داد، چرا که مقاومت قهرمان فلسطین را در مقابل خود می‌بیند و می‌بیند که ملت‌های عربی تلاش‌های صورت گرفته برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تسلیم شدن در برابر این رژیم را نمی‌پذیرند.