شهر کوچک سرخوشی که عقلش را از دست داده است

بچه های شهر اجازه داشته اند در قالب یک سبک زندگی که از نظر فرهنگی لیبرال ترین شکل ممکن را دارد، گلیم خودشان را از آب بیرون بکشند. سپس وقتی که گیج و سردرگم و مبتلای مشکلات ریز و درشت شدند، به مواد مخدر جورواجور به خصوص ماری جوآنا روی آورند

آیا یمن جبهه جدید رویارویی عربستان و ترکیه خواهد شد؟

چالش‌های بوجود آمده از تعارضات ایدئولوژیکی و رقابت‌های منطقه‌ای در روابط ترکیه و عربستان سعودی سیر رو به گسترشی یافته است به صورتی که حتی همکاری های پیشین در موضوعات مختلف منطقه‌ای را نیز تحت شعاع خود قرار داده و می توان پایان تمامی نقاط اتصال دو پایتخت در فصل بندی‌های منطقه ای و بین‌المللی را درآینده به نظاره نشست چنانکه سران دو کشور با وجود اتحاد سابق در پُشت‌گیری تمام عیار از مخالفان سوریه و تروریست‌ها برای سرنگون کردن اسد، امروزه طریق بسیار متفاوتی را از یکدیگر در پیش گرفته‌اند تا حدی که به تقابل منافع اساسی دو کشور در این بحران مهم منطقه‌ای انجامیده است.

«ناتوی عربی» ایده‌ای که شاید هرگز شکل نگیرد

وبگاه تحلیلی «لوب‌لاگ» در یادداشتی به بررسی ایده تشکیل «ناتوی عربی» پرداخته و نوشت که به دلایل اختلافات منطقه‌ای و همچنین هدف آمریکا برای مقابله با ایران، این سازمان هرگز تشکیل نخواهد شد.

اعتراف رئیس FATF به نقش این گروه در پیشبرد تحریم‌ها علیه ایران

«مارشال  بیلینگزلی»، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا که در حال حاضر ریاست «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) را بر عهده دارد در جلسه‌ای روز سه‌شنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) به نقش این گروه در پیشبرد برنامه تحریم‌ها علیه ایران اعتراف کرده است. 

«معامله قرن» سازش از دوجانبه گرایی به سمت چند جانبه گرایی

در دروه ترامپ از واژه ای با عنوان اَبَر طرح استفاده شده است. که اتفاقا بسیاری از پایه های گفتگو برای حل بحران را تغییر داده است. در گذشته فلسطینی ها و صهیونیستی ها از مادرید وارد گفتگو شدند. بعد از اسلو، وای ریور، قاهره و ... ادامه داشت تا اینکه متوقف شد. الآن شکل جدیدی را در معامله قرن مطرح کرده اند که بسیاری از طرف ها درگیر این داستان شده اند. می بینیم که مطرح کرده اند از مرز رفح تا مرز العریش در مصر را راستای مبادله سرزمینی به فلسطینی ها بدهند. که در آن یک فرودگاه بین المللی و بندر عمیق هم در این قسمت وجود دارد و گفته می شود این دو نیز به فلسطینی ها واگذار شوند.

معنای سفر وزیر خارجه کره شمالی به تهران چیست؟

ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی در حالی روز چهارشنبه برای دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به تهران سفر کرد که دولت ترامپ تلاش های خود را برای اعمال تحریم های اقتصادی و تجاری علیه دو کشور تشدید کرده است.

بر اساس این گزارش وزرای خارجه ایران و کره شمالی درباره راهکارهای گسترش همکاری های دو جانبه و مسائل مربوط به منافع مشترک مذاکره کرده اند. وزیر خارجه کره شمالی همچنین با حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران نیز دیدار کرده است.

رسانه خبری دولت کره شمالی روز دوشنبه دولت ترامپ را به خاطر عدم لغو تحریم ها در شرایطی که دو کشور به دنبال صلح هستند، مورد انتقاد شدید قرار داد.

نگاهی به دلایل مطرح شدن ایده تشکیل ناتوی عربی

صحرا گسترده‌ترین چشم‌انداز طبیعی در خاورمیانه به خصوص کشورهای عربی است. بزرگ‌ترین بیابان‌های جهان در این منطقه از خاورمیانه قرار دارند. تپه‌های شنی که با کوچکترین تند بادی جابجا می‌شوند و هیچ مرز طبیعی قابل اتکایی در گستره صدها هزار کیلومترمربع بیابان لم یزرع وجود ندارد.

چشم انداز احیای طرح «ناتوی عربی»

* صابر گل‌عنبری 

ایده گرته‌برداری از پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" و تشکیل یک قدرت نظامی عربی به نام "ناتوی عربی" چیز تازه‌ای نیست. اصل این ایده مصری است. در ژوئن 1988، محمد حسین طنطاوی وزیر دفاع مصر در نشستی نظامی در قاهره با حضور نمایندگانی از عربستان، اردن، امارات، بحرین و پاکستان خواستار تشکیل یک سازمان نظامی عربی برای مقابله با چالش‌های فراروی جهان عرب شد.

چرا ترامپ پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرد؟

تریتا پارسی،  نویسنده و تحلیلگر سیاسی ایرانی-آمریکایی که بنیان‌گذار و رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) است طی یادداشتی در ان بی سی نیوز در خصوص پیشنهاد دوشنبه شب دونالد ترامپ برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران نوشت: پیشنهاد ترامپ برای دیدار بدون شرط با ایران منجر به توافق بهتر نمی‌شود، آمریکا این شانس را داشت و آن را از دست داد.